Sendromsuz Pazartesi

Blogumu daha ilk haftadan başı boş bırakmışım. Ayıp bana.

Bugün haftanın ilk günü. Bari size neden uzunca bir zamandır pazartesi sendromu geçirmediğimi anlatayım.

Sebebini tek kelimeyle anlatmam gerekirse: “Insanity”. İngilizce’de delilik, çılgınlık anlamına gelen fakat anlatacağım baabda manyaklık, akıl hastalığı, ruh hastalığı, insan eti gibi manalar taşıyan Insanity, hayatımda yaptığım en zor ama bir o kadar da eğlenceli antrenman.

Geçen sene Aralık ayına doğru artık Bebeköy’deki MAC’ten ne kadar fenalıklar geldiğini farkedip Kanyon şubesine gitmeye başladım. Tesadüf ders programına bakıyorum acaba derse mi girsem, kuvvet mi çalışsam, koşsam mı, ne yapsam diye, o da ne? Listede Insanity diye bir ders gördüm. Sordum etraftakilere nedir bu diye. Allah kolaylık versin, gel de gör [şeyi] dediler. Ben de havalı havalı girdim tabi derse. Ne de olsa haftada 4-5 spor yapıyoruz ne kadar zorlayabilir ki?

Daha 10 dakika geçti benim gözlerim dolmaya başladı acıdan, [şeyi] de görünce artık bitsin diye dua etmeye başladım.

Peki ne mi bu Insanity? Kısaca şöyle anlatabilirim. Cardio ve kuvveti aynı anda yaptıran, kalp atışlarınız maksimumdayken aynı anda tek elle şınav çekmeye çalıştığınız bir manyaklık eseri.

Derste 2’li 3’lü setler halinde değişik hareket grupları oluyor ve bunları 50 dakika boyunca yine 2’şer 3’er kere tekrar ediyorsunuz. Fakat mesela squatı öyle bildiğimiz gibi eğilip kalkarak yapmak yerine ya zıplayarak ya takla atarak ya amuta kalkarak yapıyorsunuz (hiç abartmıyorum).

Ve düşünün, derste takribi 100 şınav, 100 squat, 100 mountain climber , 100 lateral bound‘ı arka arkaya yaptığınız yetmiyormuş gibi bir de üstüne 3 dakika boyunca aralıksız burpee yaptırıyor sevgili hocamız, Samet Bayraktaroğlu. Tabiki burpee’leri de öyle bildiğiniz şekilde değil de sırtınız da çalışsın diye önce yere yatarak kollarınızı önde birleştirip, sonra şınavla kalkıp, yukarı zıplarken de bacakları karına çekerek yapıyorsunuz ki en sonunda hastanelik olasınız.

Evet, bu derse geçen Aralık’tan beri neredeyse haftanın iki günü giriyorum. Yaptıklarımız normal olmayabilir ama o dersten çıktığınızdaki hissiyata ve huzura Hindistan’daki her hangi bir tapınakta eremeyeceğinizden eminim.

Bunu da buradan söyleyeyim; Samet, bu dersin 60 günlük (haftanın 5 günü) programını yapmak için hazırlanıyor. Eğer ilgilenen varsa yakın bir tarihte MAC Kanyon’a üye olmadan da alabileceksiniz dersi.

edit: bunu dün yayınlamayı unutmuşum. zaten sonunda da LP koşu teşkilatı tarafından el konuldum ve gidemedim insanity’me maalesef.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com
%d bloggers like this: