Evde Talim

Geçenlerde ismi lazım değil bir tanıdığımı gym’e davet ettim fakat gym’lere karşı alerjisi olduğundan teklifimi kibarca geri çevirdi.

Aslına bakarsanız birçok spor salonunun gerçekten de pek sevilecek yönü yok. Özellikle kalabalık bir salona gidiyorsanız spor yapan onlarca kişinin ter kokusu, ağırlık kaldırmaktan boyunsuz kalmış, “karı-kız” kesen beyler, spora başlamadan saçını tarayıp makyaj yapan hanım kızlarımız gerçekten de epey itici olabiliyor.

Sakin, boş ve kokoş bir spor salonunda ise mekik çekerken yerde uyuya kalma riskiniz çok yüksek.

Ama bütün bunların yanında işten çıktığınız yada keyifsiz olduğunuz günün akşamında spor salonuna gidip başınızda “SAĞ YUMRUK, SOL APARKAT, SAĞ KROŞE!!!” diye bağıran eğitmenin gazıyla kum torbasına geçirdiğiniz yumruğun verdiği hazzı evde pek alabileceğinizi sanmıyorum. Ayrıca yanınızdakinden daha fazla burpee yapabilmek için gözleriniz dolana kadar zıplamayacağınızdan da eminim evde çalışırken.

Neyse ben gym’i genelde seviyorum. Aramızda sevmeyenler varmış. Onlara evde kendilerine nasıl ufak bir “spor odası” hazırlayabilecekleri konusunda fikir vermek istedim. Tabi vereceğim fikirler Seda Sayan programlarındaki gibi iki bidon suyla çalışmaktan biraz daha masraflı olabilir ama mesela sigaraya para harcamayı bırakırsanız bu masrafların altından rahatça kalkacağınızdan eminim.

1. Önce evde çalışmaya uygun bir oda seçmeniz gerekecek. Odanın muazzam büyük olması gerekmiyor fakat uzunluğun ve genişliğin en azından boyunuzun iki katı kadar olması faydalı olur. Tavan yüksekliği de zıplamaya el verişli olmalı. Eğer apartmanın en alt katında yaşıyorsanız veya müstakil bir evdeyseniz sıkıntı olmayabilir fakat eğer alt katınızda oturan komşularınız varsa ona göre bir oda seçmeye çalışırsanız kozmik güçler, evren filan sizi koruyacaktır.

2. Çalışacağınız odadaki eşyaların sabit olduğundan emin olun ki sağa sola saçılmasınlar.

3. Odanın havalandırmasının yeterli olması sıcaktan ve susuzluktan bayılmamanız açısından önemli birşey.

4. Bu madde özellikle benim gibi diz sakatlığı çeken zat-ı muhteremler için çok mühim. Zemininiz dizlerinizin dostudur. Bu bir tek evde değil, sokakta koşarken, gym’de atlarken, parkta zıplarken, kısacası bacaklarınızı kullandığınız her yerde çok önemlidir. Tabi bunun yanında iyi hazırlanmış bir zemin alt kata gidecek olan sesi de azaltabilir.

  • Yeri 2-3 kat kontrplak‘la kaplayabiliyorsanız ne ala.
  • Eğer kontrplak bulamıyorsanız bir yoga mat’in (tercihen kalın ve yoğun bir mat) üzerinde çalışmayı deneyebilirsiniz fakat onun da altınızda kayma riski yüksek.
  • Kullandığınız mat kaymasın diye altına lastik döşeme koyabilirsiniz. 
  • Halıfleks üzerinde spor yapmamaya gayret edin çünkü bu tip halıların yüzeyi pek sağlam sayılmaz.

6. Odaya bir boy aynası koymayı tavsiye ederim. Hareketi doğru yapıp yapmadığınızı buradan kontrol edebilirsiniz.

7. Müzik!

8. Su kaynağı. Artık şişe mi damacana mı sürahi mi, ne kullanıyorsunuz ben bilmem.

9. Spor malzemeleri: Aslına bakarsanız değişik ağırlıkta iki çift dumbell, bir yoga mat’i, eğer mümkünse bir pilates topu ve belki bir çift bilek ağırlığı evde spor yapıp formda kalmak için yeter de artar bile. Az ama öz.

10. Bari 10uncu madde de olsun.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com
%d bloggers like this: