Bisiklette Kahvaltı

İnanmayabilirsiniz ama bisiklette kahvaltı eden birini tanıyorum gerçekten de. Kendisi bir Ironman olma adayı üstelik. İronik olarak söylemiyorum ve süper kahraman Iron Man’den de bahsetmiyorum.

Ironman ne mi peki? Ironman dünyanın en ama en zorlu dayanıklılık yarışı. Daha zorunu ne olimpiyatlarda ne dünya şampiyonlarında bulabilirsiniz. Demir gibi bir dayanıklılık, “yogi”lerinki kadar sabır ve dukan diyeti yapan ev hanımının iradesini gerektiren bir yarış.

Şöyle anlatayım derdimi. Önce 3.86 km yüzüyorsunuz, sonra sudan çıkıp üstünüzdeki dalgıç kıyafetine benzer mayoyu çıkarıp bisikletinize atlıyorsunuz. 180.25 km de bisiklete bindikten sonra maraton (42.2 km) koşuyorsunuz. Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de hepsini 17 saat içinde bitirmeye çalışıyorsunuz. Ha ben böyle diyorum da bunun dünya rekorunu kıran adamcağız 8 saat 3 dakikada bitirmiş yarışı. Allah akıl fikir versin.

Neyse, nerede kalmıştık? Bizim Halil Kılıç, her sene Kona, Hawaii’de yapılan bu yarışa katılmaya hak kazanabilmek için bunun halk arasında “Half Ironman” denilenine katılmış geçtiğimiz ay sonunda. Aslen Ironman 70.3 olarak bilinen, bütün saydığım mesafelerin yarısının yapıldığı yarışın Aix En Provence’da düzenlenenine katılmış ve 25-30 yaş grubunda 49uncu olmuş.

Ben de merak ettim, nedir bu Ironman, nasıl hazırlanmış, ne yapmış, zoru neymiş diye, gittim sordum kendisine herşeyi. Siz de okuyun öğrenin diye burada paylaşıyorum, buyrun:

Ben: Nasıl hazırlandın Ironman 70.3’e? Ne tür antrenmanlar yaptın ve hangi sıklıkta yaptın?

Halil: Yaklaşık bir senedir bu yarışa hazırlanıyorduk. Haftada 6 gün antrenman, genelde de sabah-akşam çift antrenman yapıyorduk. Yani günde yaklaşık 3 saat çalıştık. Sabahları 5.30’ta yola çıkıyorduk. TEM’e çıkıp bisiklete binidiğimiz oldu, sahilden denize atladık, yüzdük, ormanda koştuk.. Yarış outdoor olduğundan çoğunlukla dışarıda yaptık antrenmanları. Hergün yaklaşık 2500-3000 kalori yakıyorduk. Yarışta da toplam 7500 kalori harcamışız.

Ben: Maşallah.. Peki ne yiyip içtin bu süreçte?? 

Halil: Şöyle; günde 6 öğün yemek yiyordum. Sabah erken saatlerde yulaf ve meyve, kahvaltıda 6 yumurta (ben: !!!), beyaz peynir, domates, bildiğimiz şeyler, ara öğünde genelde bir protein shake, öğlen karbonhidrat ağırlıklı besinler,  sonra yine bir ara öğün, meyve, salata gibi birşeyler, akşam da protein ağırlıklı, yani et, balık, tavuk gibi şeyler yedim hep.

Ben: Peki yarış nasıl? Baştan sona neler oldu, ilginç olaylar, en stresli şeyler neydi?

Halil: Yaklaşık 1900 kişi yarışıyor ve düşün, o kadar kişi aynı anda suya atlıyor. Büyük bir mücadele oluyor o anlarda, kavga dövüş ilerlemeye çalışıyorsun o kadar kişi arasında. Yüzme bitince orada üstündekileri çıkarıp hemen bisiklete atlıyorsun. Malzemeleri bir gün önceden bırakıyorsun belirli noktalara, herkesin bisikletlerinin yeri belli. Acayip düzenli olmasına rağmen etaplar arasındaki geçişler en stresli anlar. Tabi biz İstanbul’da antrenman yaparken geçişleri bayağ çalışmıştık.

Yüzmeden sonra bisiklet var. Yolda muz ve izotonik içecekler dağıtılıyor susuzluğu önlemek için. Bisikletin gidonuna önceden aldığın karbonhidrat jellerini yapıştırıyorsun ve açıktıkça bunları yiyorsun. Zaten yarış esnasında beslenmenin %80’i bisiklet üzerinde oluyor.

Fransa’daki bisiklet parkuru en zor parkurlardan biriymiş. 1600 metrelik bir tırmanış var.

Bisikletten hemen sonra da yarı maraton koşusu yapılıyor. Burda da şehrin içinde 4-5 tur koşuyorsun. Yol boyunca yine protein barları dağıtılıyor beslenme için. Artık yarışın sonlarına doğru birçok yürüyen oluyor.

Ben: Peki yarıştan sonra nasıl hissettin kendini?

Halil: Yarıştan sonra 3 gün yürüme zorluğu çektim. Hem kafa olarak hem vücudun kendine gelmesi de toplam bir hafta sürüyor.

Ben: Peki bundan sonra katılmaya devam edecek misin bu tip yarışlara?

Halil: Zaten Türkiye’de bir sürü yarışa katıldım daha önce. Bundan sonra da 4 Kasım’da Kıbrıs’ta Kemal Merkit’in anısına düzenlenecek olan Kasım Şakası triatlonunda yarışacağız. Orada 3 arkadaş relay yapacağız. Ben yüzmede yarışacağım, Arif Uysal bisiklette, Samet Bayraktaroğlu da koşu kısmında yarışacak.

Onun dışında seneye iki ayrı Ironman 70.3’de daha yarışacağım. Biri Avusturya’da diğeri ise Almanya’da. Bunlara katılıp puan toplayarak Ironman World Championship’e katılmaya hak kazanıyorsun.

Ben: Çok teşekkürler, başarılarının devamını dilerim!

Halil Kılıç kimdir?

Kendisi 1985 yılında doğmuş. Nerede doğmuş bilmiyorum ama ailenin sportmen genci olarak dünyaya gelmiş işte. Gençlik yıllarında Galatasaray’da kürek çekmiş. Daha sonra Nike’ın koşu koçluğunu yapmış. Şu anda da Mars Athletic Club’da bizleri terletmekle meşgul.

(Bu arada merak edip haritadan baktım Halil’in yaptığı mesafelere:

 • Ortaköy İskelesi – Galatasaray Adası: 1.9 km
 • Kadıköy – İzmit: 91.6 km
 • Taksim Meydanı – Küçükçekmece: 21.7 km)
Advertisements

2 comments

 1. Inan says:

  Selam Ruya,
  Oncelikle Halil arkadasimizi tebrik ediyorum ve calismalarinin devamimni diliyorum. Ben gectigimiz cumartesi gunu bir triathlonda gonullu olarak atletlere yardim ederek katildim.(Daha atlet olarak katilmayi basaramadim) Bizim bulundugumz sehirde Wilmington NC da dunyanin top 5 ironman triathlonu son bes senedir yapiliyor. Ben son 3 senedir gonullu olarak katiliyorum. atletlere nereye gideceklerini gosteriyorum kosarlarken. Cok buyuk bir organizasyon http://www.beach2battleship.com sayfasindan bilgi alabilirsin. Dunyanin her yanindan 2000 yarismaci geliyor. Halil arkadasimiza kesinlikle oneriyorum bu yarismayi eger bir imkan bulursa. biliyorum burasi Avrupa’ya daha uzak ama dunya sampiyonasi Hawaii de oluyor orasi buradan da uzak. Eger buraya gelmek isterse ve bir yardim istenirse her zaman yardim etmeye haziriz. Seini de yaptigin kosu organizasyonunu da yakindan takip ediyorum ve cok destekliyorum biliyorsun buradaki obesity hastaligi bir epidemic oldugundan cok degerli bir ise kalkismissin.
  Selamlar
  Inan

  • ruyabaraz says:

   Bilgi ve destek için çok teşekkürler! Kendisine ileteceğim mesajınızı. Umarım gelme fırsatı bulur. İleride yarışmalara katılmaya devam etmek istiyor zaten.

   Tekrar çok teşekkürler ve sevgiler herkese.

   Rüya

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com
%d bloggers like this: