Kızlar Sahada!

Özgehan’la beraber gittiğimiz ilk maç

İlkokuldayken 3 yakın kız arkadaş – Simru, Özgehan, ben – büyük futbol hastasıydık. Üçümüz de dev birer Galatasaray holiganı, hiçbir maç kaçırılmıyor, ertesi gün sarı kırmızı boyalarla okula gidiliyor, Tugay mı daha sempatik Suat mı, Ümit Davala mı o tartışılıyor filan.

Ortaokul, lise, üniversite hep böyle devam derken hangi ara ne oldu bilmiyorum ama ben futboldan bayâ soğudum. Son 2-3 senedir hiç sevmiyorum bile denilebilir. Arkadaşlarım seyretmeye rakı sofrasına davet ederlerse anca o zaman bakıyorum maçlara. Simru’yla son birkaç zamandır görüşmedim ama Facebook’tan takip ettiğim kadarıyla hem hala büyük Galatasaray’lı hem de futbol yönetimiyle ile ilgili bir işler yapıyor sanırım.

Özgehan ise olaya bambaşka bir yerden girip arkadaşlarıyla beraber kurdukları bir kızlar takımında her hafta futbol oynamaya başladı. Öyle “kızlar futbolu mu? ne kadar becerebilirler ki?” diye düşünmeyin, kızlardan sonra oynamak için sıra bekleyen beyler ağızları beş karış açık bakıyorlardı bizimkilere.

Tabi ben bu kızlar takımını duyar duymaz fırsatı kaçırmadım, hemen seyretmeye gittim. İyiki de gitmişim, hem çok keyifli bir akşam geçirdim hem de kadınlar milli takımında oynayan birbirinden tatlı 3 kızla tanışıp kendilerine kadın futbolu hakkında sorular sordum.

(Bu arada röportaj esnasındaki yardımlarından ötürü arkadaşım Begüm’e sonsuz teşekür ederim.)

Ben: Futbola nasıl başladın Başak? Olaylar nasıl gelişti?

Başak Gündoğdu (d.1992): İlkokuldaki beden eğitimi öğretmenim sayesinde başladım. 10 yaşımda uluslararası bir turnuvaya gittim. Orada dünya üçüncüsü olduk. Daha sonra kadın takımları kuruldu, milli takım düzeyine çıktık.

Ben: Peki zamanının tümü futbolla mı geçiyor? Okuyor musun? Hangi okuldasın? Ne okuyorsun?

B.G: Bahçeşehir Üniversitesi’nde Yazılım Mühendisliği okuyorum. Ama ikisini bir arada yürütemiyorum. Dersle futbol çok zor oluyor. Haftanın 5 günü antrenman, haftasonu Trabzon’a gidiyoruz. O yüzden okula pek zaman ayıramıyorum. Neyse 4 senede bitmez de 6 senede biter.

Ben: Ecem, sen kaç senedir oynuyorsun? Hangi klüpte başladın? Nasıl milli takıma alındın?

Emine Ecem Esen (d.1994): 3 sene oldu ben başlayalı. Çamlıca’da başladım, şu anda da oradayım. Oynamaya başladım, iki ay oldu, beni milli takıma çağırdılar, hala devam ediyorum.

Begüm: Milli takım İstanbul ağırlıklı mı oluyor?

E.E.E: Hayır. Istanbul’dan toplasanız 5 kişi vardır. Mersin’den, Ankara’dan, Trabzon’dan heryerden gelen var. Artık Hakkari’de bile kadın takımı var.

Ben: Türkiye’de nasıl kadın futbolu? Memnun musunuz?

E.E.E: Türkiye’de gelişmesi biraz zor kadın futbolunun. 10 sene önce de aynıymış, şimdi de aynı. Bunu büyüklerimiz söylüyor.

Ben: Neden böyle peki?

E.E.E: Büyük takımlar işin içine girmediği sürece birşey değişmez. Fenerbahçe’nin Galatasaray’ın Beşiktaş’ın genç yaşta alıp altyapı kurmaları gerekiyor. Mesela İspanya’da öyle gelişmiş. Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid kadın takımları kurmuş, böyle gelişmeye başlamış.

Begüm: Dünyada en iyi kadın futbol takımları hangileri?

E.E.E: İspanya, Brezilya, Amerika. Japonya var mesela son dünya şampiyonu.

Begüm: Dereceye girdiniz mi hiç?

B.G: Ecem Avrupa Şampiyonası gördü, ben göremedim maalesef.

E.E.E: Bir de Rusya’da bir turnuvada ikinciliğimiz var. Avrupa Şampiyonası’nda da yarı final oynayacaktık fakat Romanya’yla berabere kaldık. Rusya’da 5-0 yendiğimiz rakiple 1-1 berabere kaldık.

Begüm: Peki bu spora Türkiye’de kaç yaşında başlıyor kızlar?

E.E.E: Türkiye’de çok geç başlıyorlar çünkü imkanlar kısıtlı. Yurtdışında 5 yaşında başlatıyorlar alt yapıya almaya. Bizim yaptığımız antrenmanları o yaşta yapıyorlar. Ben 16 yaşımda başladım.

Ben: Diğer Ecem, sen de Başak’ın ablasıymışsın ve eski milli futbolcuymuşsun. Ne zaman oynadın, ne zaman bıraktın?

Ecem Gündoğdu (d.1989): Ortason’da, yani 13 yaşımda başladım. Beşiktaş Koleji’nde okuyordum, o zaman okulun kız futbol takımı vardı. Okul takımında Türkiye şampiyonu olduk, Başak da vardı. O turnuva bitti, tam o sırada kadın futbolu takımları kuruluyordu. Dediler ki, hemen gidip seçmelere girin. Marmara Spor Klubü diye bir takımda seçmelere girdik. İlk iki seçmeyi geçtik, bizi kadroya aldılar.

Ben: Milli takıma nasıl girdiniz?

E.G: 3-4 maç yapıldı bu bahsettiğim takımlar arasında. Maçlar daha çok turnuva şeklindeydi. O sırada beğendikleri futbolcuları milli takıma çağırdılar. Başak daha küçüktü, ben U19 bayan milliye çıktım. Orada 4 sene oynadım.

Ben: Peki neden bıraktın?

E.G: U19’da oynarken sakatlandım. Ayak bileğimdeki kemikte ödem oldu. Bir türlü iyileşmedi ve 3-4 ay oynayamadım. Oynayamayınca da takımdan uzaklaşıyorsun biraz. Böyle olunca milli takıma çağırılmamaya başladım.

Ben: Peki lig maçlarında oynuyor muydun?

E.G: Evet ligde hala oynuyordum ama bir yandan okul bir yandan futbol zor olmaya başladı. Çevre mühendisliği okuyordum. Haftasonları sınavlarım oluyordu, bu sefer antrenmanları kaçırdığım için maçlarda oynatmamaya başladılar. Bu yüzden bir sene ara verdim, sonra geri döndüğümde eskisi gibi olmadığını anladım ve futbolu tamamen bıraktım. Şu anda da arkadaşlarımla eğlence amaçlı halısahalarda oynuyorum.

Ben: Peki siz buradaki maçlara nasıl başladınız, birbirinizi nasıl buldunuz?

E.G: Başak ve Gülşen benim çok eski arkadaşlarım. Böyle birşey yapmaya karar verdik. Sonra Özgehan’larla tanıştık. En başta 7-8 kişi başladık. Sonra birinin tanıdığı duyup geliyor, onun arkadaşı geliyor. Şu anda 14-15 kişi çıkıyoruz.

Başak: Bir arkadaşımız NTV’ye çıkıp orada anlatmış. Oradan da çok duyan olmuş. Kadro her hafta değişiyor zaten.

Ben: Gerçekten çok eğlenceli! Ben de gelip oynamak istiyorum bir gün. Çok teşekkürler röportaj için!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com
%d bloggers like this: