Süper Kahraman Mimiko

Bugün sizlere Muay Thai dediğimiz dövüş sporundan bahsetmek istiyorum sayın ruyabaraz.com okuyucaları. Benim öyle dövüşle filan pek alakam yok. Hayatımda 1-2 kere spor salonunda boks dersine gireyim dedim, ertesi gün uyandığımda kendimi Mike Tyson’dan dayak yemiş gibi hissediyordum. Yanlış anlamayın, karşılıklı da dövüşmedik. Kum torbasının etkisiyle oldu.

Neyse ben bu konulardan pek anlamadığım için işin ehli, İstanbul Koşu Kuvvetleri‘nin seksi dövüşçüsü Gözde Türkkan’ı köşeye sıkıştırıp birkaç soru sordum, Muay Thai’ya nasıl başladığını, ne yaptığını, nerede yaptığını filan öğrendim. Sizler de faydalanasınız diye buraya yazmaya karar verdim.

Gözde Hanım küçüklüğünden beri spora pek bir meraklıymış. Ortaokul ve lise yıllarında basketbol oynamış. Liseden sonra Paris’te Fizik okumaya gittiğinde haftada bir Kung Fu dersi almaya başlamış. Kendisine neden Kung Fu da pilates değil diye sorduğumda küçüklüğünden beri dövüşen kadın karakterlerine, Street Fighter’daki tiplere filan özendiğini anlattı.

Gözde aynı zamanda bir sanatçı. Full Art Prize sanat ödülü için yaptığı son projede de kendine çocukken örnek aldığı rol modelleri anlatmış. Bunların arasında Victoria’s Secret melekleri ve Disney prenseslerinin yanında Chun-Li de var. Neyse işte sonunda Paris’te karşısına Kung Fu’cular çıkınca hemen olaya ilk adımı atmış.

Daha sonra hepimizin başına gelen onun da başına gelmiş, çılgın üniversite yıllarında spordan kopmuş. Kilo almış, annanesi vefat etmiş, mutsuz bir döngünün içine girmiş. Cihangir’de burnunun dibindeki spor salonuna gidip bakmaya üşenir hale gelmiş. Ama bir yandan da utanmadan habire kilo aldım diye şikayet ediyormuş tabi ki.

Sonunda aklının başına geldiği bir gün spor salonuna gidip neler olduğuna, ne tip dersler verildiğine bakmış. Tesadüf o akşam kickbox dersi olduğunu duyunca hemen denemeye karar vermiş. O günden sonra da filmlerde olduğu gibi birden herşey değişmiş ve hayatında hiç bir konuda olmadığı kadar disiplinli bir şekilde haftanın 3 günü kickbox derslerine girmeye başlamış.

Şimdi asıl konuya Gözde’nin ağzından devam edebiliriz:

Ben: Nedir Gözde bu Muay Thai önce onu biraz anlatırsan sevinirim.

Gözde: Muay Thai Tayland kökenli bir dövüş sporu. Yumruk, dirsek, diz ve tekmenin bir arada kullanıldığı nadir dövüş sporlarından. Muay boran denilen savaş tekniğinden çıkmış fakat tabi günümüzde daha modern bir şekli uygulanıyor. Muay thai Tayland’ın milli sporu gibi birşey.

Ben: Peki kickbox’tan sonra Muay Thai fikri nasıl çıktı ortaya? Tayland’a gitmeye nasıl karar verdin?

Gözde: 2009’da Londra’ya master yapmaya gittiğimde Muay Thai dersleri buldum. Haftanın 5 günü antrenman yapıyordum. Bunların 4’ü Muay Thai antrenmanıydı. Cihangir’deki kickbox hocamın da eskiden Tayland’a gitmişliği olduğundan bana diz-dirsek tekniğini çalıştırmıştı Türkiye’deyken.

Sonra bu işin içine iyice girince merak etmeye başlıyorsunuz, hocaların ve diğer öğrencilerin Tayland’a gidip bunu yerinde tecrübe etme hikayelerini duyuyorsunuz. Sonuç olarak da kendinizi Tayland’da buluyorsunuz. Ben de bu merakla haziran 2011’de iki aylığına Tayland’a gidip muay thai kampına katıldım.

Ben: Kamp nasıldı? İlk gün neler hissettin? Acı var mıydı?

Gözde: İlk hafta ölüyordum. Hava inanılmaz sıcak ve nemli. Phuket’ten önce bir hafta Hong Kong’daydım. Orası da nemli ama bu bambaşka birşey.

Bir de Hong Kong’da açılışlarından Hyatt Oteli’nde kokteyllere filan gittikten sonra tepesinde uyduruk bir pervane olan bir odanın yerinde uyurken bulunca kendimi bayağı afalladım.

Derslere başladık. Ortada 4 ring var, hepsinin de tepesinde ufacık birer pırpır. Ben her round arasında nefes nefese pırpırın altına girip soluklanmaya çalışıyordum. Adamlar dalga geçiyorlardı. Kendimi gym’de pert oluyor sanıyordum, burada gördüm pert olmak neymiş.

Ben: Antrenmanlar nasıl peki?

Gözde: Antrenmanlar haftada 6 gün ve günde iki kez. Sabah 7 buçuktaki antrenmandan önce 7 km koşu. 7.30-9.30 arası antrenman. Sonra duş, yemek, uyku. Öğlenden sonra 4km koşu ve yine iki saat antrenman. Sonra yine duş, yemek, uyku. (Bu arada Thai yemekleri inanılmaz).

Bu antrenman öncesi koşuları kondisyonuna göre yaptırıyorlar. Ben forma girene kadar sabah koşularına çıkmıyordum. İlk bir ayın sonunda çıkarmaya başladılar. Eğer profesyönelsen günde iki kere koşuyorsun. Ben iki koştum mu hatırlamıyorum ama koştuysam da muhtemelen ertesi gün yataktan çıkamamışımdır.

2 saatlik antrenmanlarda teknik, sparring (karşılıklı light contact dövüş) yaptırıyorlardı. 5 round antrenörlerle dövüş, 5 round antrenörlerle darbe yastığında çalışma, 5 round da kum torbasında.

Eğer oranın resmi dövüşçüsüyseniz 600 diz, 600 front kick gibi extralar veriyorlar.

Bazı günler “clinge” çalışıyorduk mesela (enseden tutup tekme attığınız) onun ertesi günleri boynumuzu dik tutamıyorduk, yemek yerken kasenin içine düşecek gibi oluyordu kafam.

Ben: Peki profesyonelleri anladık. Onun dışında ne seviyeler var?

Gözde: Her seviyeden insan gidebiliyor. Bazı insanlar hiç bilmiyorlar, onlar 1 haftalığına geliyor. Biraz bilenler 2 aylığına. Bazıları dövüşmek için bazıları da maça çıkmak için geliyorlar. Turistlerin çok rağbet ettiği bir şey muay thai kampları, hatta bunun turizmi bile yapılıyor. Mesela benim gittiğim Rawai Muay Thai diye bir kamp. Böyle bir sürü yer var. Millet güneşlenip denize girmeye gidiyor Phuket’e, biz dövüşmeye…

Salon dolup taşıyordu üstelik. İsveç’ten, Avustralya’dan, Yeni Zelanda’dan, az da olsa Fransız, İngiliz, birçok ülkeden insan geliyor. Bol dövüşen ve maça çıkan turist var. Lisansa da ihtiyaç yok. Gidip kampla konuşuyorsun. Eğer tamam derlerse karşılıklı maça çıkabiliyorsun. Ben hiç çıkmadım ama.

Ben: Muay thai milli spor demiştin. Yani mesela Avustralya’da çocuklar surf’e 3 yaşında başlar, İsviçre’li bacak kadar çocuklar half-pipe’tan 8 takla atarak kayarlar, Hollandalı’lar da 4 teker bisikleti atlayıp direkt iki tekere geçerler. Muay thai da böyle birşey mi?

Gözde: Yani orada durum biraz daha farklı. Fakir aileler çocuklarını kampa bırakıyorlar. Çocuklar 5-6 yaşında başlıyorlar dövüşmeye. Kamplar çocukların kalmalarını, yemeklerini ve eğitimlerini üstleniyorlar. Çocuk muay thai’yı iyice öğrendikten sonra dövüşmeye başlıyor. Üzerlerine bahisler oynanıyor ve böylece para kazanıyorlar. Bu paraların bir kısmını kamp alıyor bir kısmı da ailelerine yollanıyor. Bir nevi beden üzerinden para kazanma yolu yani.

Ben de kampa gittiğim dönemde cinsel hizmet alanlarında çalışanlar ve onların batılı müşterileriyle ilgili bir fotoğraf projesi üzerine çalışıyordum. Hatta orada kaldığım iki aylık sürenin bir kısmını buna ayırmıştım. Dolayısıyla beden üzerinden para kazanma olayı projeme çok paralel olduğundan kampta da fotoğraflar çekmeye başladım.

Ben: Çok garipmiş gerçekten. Peki maçlar nasıl oluyor? Orada acı var mı? Kan var mı?

Gözde: Maçlardan önce hocaya ve kampa saygı için bir ritüel düzenleniyor wai kru adında (Wai – selam, Kru – Hoca). Bu özel bir müzik eşliğinde yapılıyor. Diğer dövüş sanatlarından biraz daha şiddetli bir spor bu. Eskiden keskin hale getirilen bandajlarla yapılıyormuş ama şu anda eldivenlerle yapılıyor. Zamanında ciddi sakatlıklara yol açan hareketleri kral yasaklamış ama mesela bel altı vuruşlarında hakem oyunu durdurmuyor.

Orada tanıştığım yarı Finlandiya’lı yarı Kenya’lı bir arkadaşım sonra kendi kategorisinde dünya şampiyonu oldu:

Ben: Peki kampta başka Türk var mıydı? Burada yapan var mı bu işi?

Gözde: O sırada tek Türk bendim ama kampı iki tane Türk’ten öğrenmiştim. Yani daha önce gidenler olmuş. Ama Türkiye’de çok az yerde yapılıyor ve yapılan yerler çok nezih ortamlar değil.

Ben: Peki sana neden Mimiko diyorlardı orada?

Gözde: Benim adım Facebook’ta Mimiko’ydu. Beni havaalanında almaya gelenler kartona yazmış Mimiko diye, ismim öyle kaldı. Zaten Mimiko da diyemiyorlardı, direkt Mimi. Gözde’yi hiç söyleyemiyorlar. Tayland’da herkesin takma adı olurmuş ama muay thai kamplarında kampın adını kişinin soyadı gibi kullanıyorlardı. Yani mesela sen bu durumda Rüya MAC olurdun, Mars Athletic Rüya.

Ben: Hahaha çok teşekkürler Mimi’ciğim. Başıma bir bela gelirse seni arayacağım. Sevgiler.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com
%d bloggers like this: