Sağlıklı Sporlar

Bu konuda bir açıklama yapmak haddime değil ama birkaç zamandır çok dikkat ediyorum ve insanların bu konuyu ne kadar hafife aldıklarını görüyorum. Şöyle söyleyeyim, hastayken gerçekten spor yapılmaz.

Geçenlerde çok sevdiğim bir arkadaşım olan Sezin kalp ameliyatı oldu. Kendisini hastaneye ziyarete gittiğimde başına gelenleri anlattı. Birkaç hafta önce özel eğitmenle spor yapmaya başlıyor, fakat ne zaman koşu bandına çıksa daha beş dakika geçmeden sigara içen yaşlı amcalar gibi nefes nefese kalıp bayılacak gibi oluyor. Hocası da durumu pek normal bulmadığı için Sezin’in nabzını kontrol ediyor ve görüyor ki normalde olması gerekenin epey üstünde. Kendisine hemen bir doktora gözükmesi gerektiğini söylüyor. Bu olay İstanbul’un göbeğinde olmuş ama benim nedense ilk tepkim “hocan yabancı mıydı?” demek oldu. Ve nitekim de Amerikalı çıktı eğitmen.

Evet maalesef bu böyle. Ülkemiz her konuda olduğu gibi bu konuda da dev bir bilinçsizlikler ülkesi. Adam kaç senesini vermiş, spor akademisine gidip insan vücuduyla ilgili bin tane bilgi almış, ama hala maşallah turp gibisin, devam et der kalbi 300 atan birine.

Sezin’in kalp durumu ekstrem bir örnek olabilir. Ama birazcık araştırmayla – ansiklopedi okumaya filan lüzum yok, internetten iki link bakmak yeter – insanın gripken bile spor yapmasının vücuduna ne kadar zararlı olduğunu anlayabilir kendisine. Maalesef bu benim gittiğim spor salonu dahil bütün spor salonlarında feci şekilde göz ardı edilen bir durum. Tabiki hepsi böyle demek değil, çok da bilgili hocalar var ama genelde durum bu.

Mesela Mayo Clinic‘in web sitesinde eğer ateşiniz varsa veya hastalığınız boynunuzun altındaysa kesinlikle spor yapmamayı öneriyor. Yani hastalık özellikle göğüs bölgenize indiyse yatıp dinlenmelisiniz. Bizde de tam tersi; “iki koşup ter atayım” mantığıyla yürüyor işler. Ben boğazım ağrırken bile spor yapmayı sevmiyorum. Keyif almıyorum hiç. Ve nitekim ter atmaya giden çoğu tanıdığım da terini atıp ertesi gün boğaz ağrısıyla çıkıyor karşıma.

Çocukluğumuzdan beri bildiğimiz birşey vardır mesela: hastayken bol su tüketmek gerekir. Peki spor yaptığınızda ne oluyor? Vücut susuz kalıyor. E hastayken spor yapmak mantıklı mı o zaman? Bu sadece ufak bir örnek.

Seksi bir vücuda sahip olacam diye kendinize işkence çektirmeye lüzum yok. Yatın dinlenin, birkaç gün sonra daha güçlü bir şekilde devam edersiniz rutininize. İnsan 5-6 gün spora gitmediğinde performansı düşmez. Tam tersine kaslarınızın dinlenmesine ve gelişmesine zaman tanımış olursunuz. Bir araştırmada okumuştum, normal bir koşucunun en baştaki performansına dönmesi için iki ay tamamen ara vermesi gerekiyormuş. Yani iki ay yatmadığınız sürece birkaç gün dinlenmek performansınızı yükseltebilir bile.

Ben kendimden örnek vereyim. Eğer nezle gibiysem ve normal hayatıma devam edebiliyorsam genelde dinleniyorum ama illa canım spor yapmak istiyorsa koşuyorum genelde. Ağırlık/kuvvet antrenmanları daha yorucu olduğundan kesinlikle daha beter oluyorum yaptığımın ertesi günü. Mesela geçen hafta nezle olduğumda meşhur Insanity’ime 3-4 gün ara verdim. Döndüğümde kendimi normalden daha kuvvetli hissediyordum. Çünkü nezlenin de dışında vücuduma antrenmanlar arası dinlenecek zaman verdim.

Ayrıca buna bağlantılı başka bir konuya daha deyinmek istiyorum. Spordan çıkan hanım kızlar ve bir takım beyler bir kahve içip eve dönüyorlar ve bütün gece yemek yemiyorlar. Bundan daha tehlikli birşey olabilir mi??

“Göbeğimde yağ tabakası olmasın da baklavalarım gözüksün”cüler var bir de. Sırf bu uğurda proteinle beslenip parmaklarını kıpırdatamayacak hale gelenler yani. Hadi sen kızı o baklavalarla tavladın diyelim, başbaşa şöyle keyifli bir yemek yiyemedikten, iki kadeh birşey içemedikten sonra ne önemi kaldı baklavanın, boyunsuz ayı.

Sonuç olarak halsizseniz yatın dinlenin, kendinizi aç bırakmayın. İyi beslenin, bol su için. Bu kadar hırslı olmaya lüzum yok. Spor eğlenceli birşey ve bunu işkence haline dönüştürmek gerçekten gereksiz. Hem spor bir yere kaçmıyor ama sağlık kaçtı mı gerçekten fena.

Advertisements

One comment

  1. melisaa says:

    harika bir yazı olmuş, sizin yazınızdan önce okuduğum bir yazı vardı. Bu yazıdan sonra okumalarını tavsiye ederim. http://www.fitekran.com/hastayken-spor-yapilir-mi-bir-doktorun-gozunden/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com
%d bloggers like this: