Pek Çılgın Yarışlar

Mud Race, Ironman filan derken bir bakayım dedim daha ne sapıkça yarışlar var şu hayatta. Şöyle bir araştırdım, hakikaten de karşıma acayip eğlenceli, bir o kadar da tuhaf koşu yarışı çıktı. Fırsatım olsa da gidebilsem hepsine diye iç geçirdim. Buyrun siz de bakın neler varmış..

1. The Polar Circle Marathon

Grönland’de yapılan bu yarışa İngilizce’de “the coolest marathon on earth” deniliyor. Yani ironik manasıyla hem “cool” hem de soğuk çünkü Kangerlussuaq denilen bölgedeki karla kaplı dağların arasında yapılan bir koşu. Yarı maraton ve maraton olmak üzere ikiye ayrılan yarışın bir bölümünde Grönland’in o meşhur kaygan buz örtülerinin üzerinden bile koşuluyor, yada koşmaya çalışılınıyor.

(Bir sonraki yarış: 19.Ekim.2013)

2. The Great Wall Marathon

Biz Avrasya Maratonu’nda 200 metre tırmandık diye havaya girerken bir takım beyler ve bayanlar Çin Seddi’nin 5164 basamağını inip çıkıyormuş. Ben o kadar merdiven inip çıkmak ister miydim bilmiyorum ama çok isteyenler 7.5K Fun Run, yarı ve tam maratonlar arasından seçip koşabilirler.

(Bir sonraki yarış: 18.Mayıs.2013)

3. The Big Five Marathon

Bu yarış Güney Afrika savanasının göbeğinde, vahşi yaşamın ortasında yapılıyor. Yarışın websitesinde yazdığına göre koşucuları fillerden, gergedanlardan, bufalolardan, aslanlardan ve leoparlardan ayıran bir bariyer veya bir nehir yok. Yani hem safariye çıkmak hem maraton koşmak isteyenler için birebir. Yarışta 10K, yarı veya tam maraton koşuluyor.

(Bir sonraki yarış: 22.Haziran.2013)

4. Marathon Des Sables

Sahra Maratonu da denilen bu yarış 251 km’lik ve 6 günlük bir ultramaraton. Fas’taki Sahra Çölü’nün ortasında ultramaraton koşmanın yanında bir de gerekli malzemenizi ve yemeğinizi sırtınızda taşıyarak gidiyorsunuz. Dünya üzerindeki en zorlu yarışlardan biri anlayacağınız. Fakat buna kim katılır diye düşünmeyin, 2013’teki yarışın kontenjanı taa 2011’den dolmuş. Eğer 2014’e katılmak isterseniz de ancak bekleme listesine isminizi yazdırabilirsiniz.

(Bir sonraki yarış: 7-12.Nisan.2013)

5. Man Vs. Horse Marathon

man-versus-horse-marathon2-550x366

Yok yanlış anlamadınız. Tam isminde belirtildiği gibi atlarla insanların karşılaştırıldığı 35 km’lik bir koşu yarışı bu. Bundan yaklaşık 30 yıl önce iki adam kafayı çekmiş barda muhabbet ediyorlar ve böyle bir konu açılıyor. Bir tanesinin iddiasına göre uzun mesafelerde insanlarla atların hızları aynı sayılırmış. Bunu duyan bar sahibi bunu hemen toplum önünde denemeyi teklif ediyor ve böylece Man Vs. Horse koşusu ortaya çıkıyor. Yarış, o zamandan beri her senenin Haziran ayında İngiltere’nin Llanwrtyh Wells kasabasında yapılıyor.

(Bir sonraki yarış: 8.Haziran.2013)

6. Canadian Death Race

Her yıl Ağustos ayında Kanada’nın Alberta bölgesindeki Grande Cache’de gerçekleşen bu yarış 125 km’lik bir koşu ve hiking yarışı. Rocky Dağları’ndaki yarış boyunca toplam üç adet dağ zirvesi geçilerek 3600 metrelik yükselti değişikliği yaşanıyor. Ayrıca yarışın bir bölümünde büyük bir nehirden geçiliyor. Yani yarışmacılar dağ tepe toprak aşarken bir de basınçla ve suyla mücadele ediyorlar.

(Bir sonraki yarış: 2-4.Ağustos.2013)

7. Tough Mudder

Tough Mudder yarışları dünya üzerinde birçok değişik şehirde düzenlenen bir engel geçme yarışı. Engeller İngiliz Özel Kuvvetleri tarafından askeri düzene uygun şekilde hazırlanmış. Yani bildiğimiz mud race’lerde koşmaya benzemiyor. 10-12 mil (yaklaşık 16-19 km) arası bir mesafede yarışmacılar çamur, buz dolu bir havuz, ateş almış samanlıklarla dolu bir parkur, tazyikli sularla çevrili bir eğim, berlin duvarı dedikleri 3.5 metrelik bir duvar, 45 derece eğimli 12 metrelik bir tepecik, bir half-pipe, sürünerek geçilen bir boru hattı, su altı tünelleri, üzerinden 1000 volta kadar elektrikli teller sarkan çamurlu bir parkur gibi engelleri aşmak zorunda.

(Şehirler ve tarihler için: http://toughmudder.com/events/)

8. Running With The Devil

Bir keresinde eski milli atlet olan bir tanıdığıma hiç maratona katılıp katılmadığını sordum. Bana “ben şizofren miyim” demişti cevap olarak. Alın size asıl şizofrenlik öyküsü. Running With The Devil’da belirli bir mesafe yok. Onun yerine size belirli süre kategorileri veriyorlar (3 saat, 6 saat, 12 saat) ve siz seçtiğiniz süre içerisinde en fazla ne kadar koşabileceğinizi gösteriyorsunuz. Yani yukarı, aşağı, yukarı, aşağı saatlerce gidip geliyorsunuz..

(Bir sonraki yarış: 20.Temmuz.2013)

9.Escarpment Trail Run

Bu yarışta hiç yol yok, tamamen ormanın içindeki patikalardan ve ağaçların arasından geçilerek koşuluyor. New York eyaletinin kuzeyinde düzenlenen yarışta toplam 3000 metrelik yükselti değişiklikeri görülüyor. Arılar, kirpiler, ayılar, dik uçurumlar ve tırmanışlar bu 30km’lik koşunun bir parçası. Arı sokmalarına karşı alerjisi olanlar yanlarında ilaçla koşsalar hiç fena olmaz.

(Bir sonraki yarış: 23.Temmuz.2013)

10. Bare Buns Fun Run

Nudist bir grup tarafından organize edilen bu 5K koşusunda kıyafet giymek opsiyonel. İster çıplak koşun ister kıyafetli, çok ilginç bir koşu olduğu kesin. Bir gece öncesinde de alışıla gelmiş makarna partisi yerine şarap ve peynir gecesi yapılıyor. Yarış, Washington eyaletinin Tiger Dağı’nda gerçekleştiriliyor. Biz Mud Race’ten sonra kendimizi Kilyos’un serin sularına bırakmıştık, bunlar ısıtmalı havuzda “skinny dipping” yapıyor. Oh ne ala..

(Bir sonraki yarış: tarih belli değil)

11. Bagan Temple Marathon

Bu yarışın sanırım ilki 2013’te gerçekleşecek. Bu yüzden fazla bir bilgi bulamadım. Myanmar’ın Bagan kentindeki tapınaklar arasında düzenlecenek olan yarışta yarı ve tam maraton kategorileri olacak. Yarışın tanıtım videosunu şu linkten seyredebilirsiniz.

(Bir sonraki yarış: 2.Kasım.2013)

12. Athens Classic Marathon

Bu çılgın bir macera yarışı değil, bildiğimiz maraton. Ama maraton hikayesinin başlangıç noktası olduğundan olayı gidip orada yaşamak çok eğlenceli olabilir. Olayın çıkış yeri de şu; M.Ö. 5inci yüzyılda İranlılar Atina’nın 42km kuzeyindeki Maraton kasabasına gelerek Yunanistan’ı fethediyorlar. Yunanlılar’ın sayısı İranlılar’dan epey az olduğundan değişik şehirlere haber yollayarak yardım istiyorlar. Etraftan gelen yardımlarla savaş kazanılınıyor ve bunun heyecanıyla Pheidippides isimli elçi Maraton’dan Atina’ya koşarak bu haberi vermeye gidiyor ve “zafer!” diye bağırıyor. Maraton koşusunun hikayesi de bu anlayacağınız.

(Bir sonraki yarış: 10.Kasım.2013)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com
%d bloggers like this: