Yarış Haftası

20130226-150926

Runtalya’ya şunun şurasında 4 küsur gün kalmış. Son hafta neler yapmalı, neler yapmamalı bir bakalım bari. Tabi “sen bunların kaç tanesini yaptın” diye bir sorun bana bakalım…

1.

Yarış haftası bol su tüketin. Tabi abartıp litrelerce içmekten bahsetmiyorum. Gereğinden fazla su içmenin bir faydası yok, tam tersine su zehirlenmesine yol açabilir. Siz en iyisi mi Mayo Clinic’ci sayın “profesör doktor” uzmanların dediği gibi erkekseniz günde 3, kadınsanız günde 2.5 litre su için.

2. Yeni_Raki_by_maginot

Yarış haftası olabildiği kadar az alkol tüketmeye çalışın. Gerçekten eğer düzenli bir içiciyseniz iki gün içmeyin bakın, performansınızdaki değişikliği hemen farkedeceksiniz. Ertesi gün mis gibi uyanıp işinize gideceksiniz, kaliteli bir uyku uyuyacaksınız ve en önemlisi “dehidre” olmayacaksınız.

3.

Son araştırmalara göre maraton koşmadığınız sürece yarış öncesi karbonhidrat tüketiminizi arttırmanız çok da gerekmiyor. Dengeli bir beslenme düzenini takip ettiğiniz sürece sıkıntı yok. Bir takım başka araştırmalara göre de ailenizde yüksek tansiyon geçmişi yoksa koşudan önce sodyum, yani tuzlu gıdalar tüketmek performansınızı arttırıyor. Bu konuda da NY Times’ın sağlık blogunun yalancısıyım..

4.

Bu hafta biraz dinlenin artık yeter. Zaten bugüne kadar çalışmadıysanız 5 günde yapacağınız hiçbirşey Usain Bolt’un hızına yetişmenize yaramayacak, tam tersine yarış günü aşırı yorgun olmanıza neden olacak. Bu yüzden istirham ediyorum, artık yoga mı yaparsınız tütsü mü yakarsınız bilmiyorum ama bu hafta sakin takılın.

5.

Uyku düzeninize dikkat edin. Her gece en az 7-8 saat uyumaya çalışın. Arkadaşım Arshad’ın uyku ve sporla ilgili yazdığı makaleyi okuyun, son olarak da yarıştan bir gün önce ufak bir siesta yapın.

6.

Eğer bir foam roller’ınız varsa bununla kaslarınızı rahatlatabilirsiniz. Foam roller’la yapılan esneme hareketleri yumuşak dokunun uzamasına, dolayısıyla da kasların rahatlamasına yardımcı olur. Bununla ön, arka bacak, sırt, popo, bel ve boyun gibi bir sürü kas grubunu rahatlatabilirsiniz. Foam rollerı bu kas gruplarından birinin üzerinde “roll” ederek, yani yuvarlayarak o kas grubundaki hassas noktayı bulun ve buraya masaj yapın.

7.

Rahatlamak için bir köpük banyosu yapabilirsiniz. Yarış öncesi susuz kalmamamız için son hafta saunayı çok tavsiye etmiyor bilirkişiler.

8. runlikeyoustole1

Birazcık gaza ihtiyacınız varsa Google’a “fitspiration” yazıp motive edici yazılar okuyun. Facebook’ta da “Fitness Inspiration”, “Insanity”, “Beachbody”, vs. gibi sayfalardan “wake up you lazy f***! It’s race day, move your a**!” gibi şeyler okuyup yarış moduna girebilirsiniz tabi 🙂

9.

Benim kendimi motive etmemin yolu da kendimi finish çizgisinden büyük bir mutlulukla geçerken hayal etmek. Belki parande bile atabilirim bu sefer.

10. dsdfsdfg

İnternetten girip yarış rotasına da bakmak önemli. Birkaç arkadaşımdan yarış sırasında konulan tabelalara rağmen yanlış yola saptıklarını duydum. Yapmayacağım iş değil valla 🙂 Bir de Runkeeper gibi bir siteden parkura bakarsanız size yolun ne kadar engebeli olduğunu gösteriyor. Bu da epey önemli. Neyse ki Runtalya’nın yolu dümdüz fıstık gibi.

11.

Bana yağmur çamur pek farketmiyor, hatta o tip havalarda koşmayı acayip çok seviyorum. Ama eğer siz rahat etmiyorsanız hava durumunu kontrol edin ve ona göre giyinin derim. Gerçi Antalya’da en fazla ne olabilir ki?

12.

En önemli konulardan biri: yarıştan önce dinamik esneme hareketleri yaparak ısınmayı unutmayın. Sonra yarış bitiminde k*çım başım ağrıyor diye mızmızlanmayın. Yarış öncesi iyice ısınırsanız performansınız da artacak çünkü ısınmadan başlarsanız vücudunuz ilk 1-2 kilometrede kendini ısıtıp koşuya adapte etmekle uğraşacak. Yani ful performansını gösteremeyecek. Bilmem anlatabildim mi? Ben bile anlamadım yazdığımı.

13.

İşte bu! Hasta ediyor bu beni! Kardeşim, koşuya ergenler gibi saatte 32 kilometre hızla başlamayın. Sonra ileride nefesiniz kesiliyor ve tükeniyorsunuz. Arada görüyorum kamil kamil tipler 2-3 kilometre sonra durup durup yürümeye başlıyorlar. Sakince başlayın işte koşmaya, nasıl olsa birincilik değil eminim hedefiniz.

(Featured Image şuradan…)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com
%d bloggers like this: