Sportif Tatil Programları

Yaz tatili yaklaşırken uzaklara, çok uzaklara gitme planları yapmaya başladım. Nedense bu sene fena bir tatil modundayım. Çok hakettiğimden de değil ama sürekli gezesim var. Bu tatil konusunu düşünüp taşınırken de şöyle birşey oldu:

Liseden bir arkadaşım yaklaşık bir sene önce erkek arkadaşıyla Vamoss Travel adında bir tur şirketi kurdu ve birkaç zamandır birlikte Güney Amerika turları düzenliyorlar. Aslında şirket denemeyecek kadar butik bir gruplar çünkü kişiye özel tatil programları sunuyorlar.

Death Road, La Paz – Bolivia (Fotoğraf: Vamoss Travel)

Neyse işte sayfalarına girip baktım, Selin ile Arda Haziran sonu iki haftalık bir Peru – Bolivia turu hazırlamışlar. Ben de bunu görür görmez hemen bizim ergen denecek kadar gaz Insanity ekibine anlattım. Hiç düşünmeden olaya atladılar ve geçtiğimiz haftasonu Vamoss’çularla buluşmaya gittik.

Oturuyoruz paşa paşa çayımızı içiyoruz, Nihat oradan “abi ben Arjantin’de kayağa gitmek istiyorum, açıkçası buraya da o niyetle geldim. Kayak turu düzenliyor musunuz” diye bir fikir attı ortaya. İşimiz gücümüz yok Arjantin’e kayağa gidecez. Kardeşim Avrupa var, Amerika var, Kanada var, çok istersen Dubai’de bile var ama Arjantin’e gidip kayak mı kayacağız? dedik ama içime de bir kurt düşmedi değil doğrusu.

Bu yüzden bu konuyu merak etmeye başladım. Geçen hafta da hazır turistik bir New York spor rehberi hazırlamışken hemen bir bakayım dedim dünyada ne tarz ilginç spor tatili programları varmış diye ve sonuç olarak şunlar çıktı karşıma:

1. Güney Amerika’da Kayak

Madem konu buradan açıldı, yazmaya da buradan başlayım. Arjantin ve Şili’nin kayağı, Buenos Aires sokaklarındaki tango kadar meşhur aslında. Bu iki ülkeyi ayıran And Dağları dünyanın en uzun sıradağlarından biri. Coğrafyadan çok anladığımdan değil fakat durum böyle olunca birçok değişik stilde kayak kayma olanağı oluyor.

Peki neden insan taaa Arjantin’e gider? Mesela Avrupa’da neredeyse yok denecek kadar az olan “heli skiing”, yani dağın tepesine helikopterle çıkıp oradan bol kar içinden aşağı kadar bastığınız kayak türü Şili’de mevcut. Ayrıca sıradağların uzunluğu nedeniyle her çeşit pist bulmak mümkün.

Arjantin ve Şili’de herkese ve her keseye uygun bir kayak tatili programı yapılabilir. Aşırı lüks otellerden aile tatillerine uygun, rustik bölgelerin olduğu yerlere kadar birçok kayak merkezi var. Bunların bazıları Arjantin’deki Las Leñas, Cerro Catedral, Chapelco ve Cerro Bayo, Şili’de ise Portillo, Valle Nevado, La Parva, El Colorado ve Nevados de Chillan.

Peki kayak mevsimi ne zaman? E doğal olarak burada yazken orada kış. Dolayısıyla Haziran ortasında başlayıp Ekim ayında bitiyor. “Backcountry” kayak ise Kasım ayına kadar sürüyor.

2. Phuket’te Muay Thai Kampı

Bundan birkaç ay önce arkadaşım Gözde’nin Phuket’teki Muay Thai maceralarıyla ilgili bir yazı yazmıştım. Gözde tası tarağı toplamış, iki aylığına buraya kampa gitmişti. Millet Phuket sahillerinde siesta yaparken Gözde günde 6 saat, haftanın 6 günü antrenman yapmıştı.

Oraya nasıl gidilir ne yapılır birazcık anlatayım. Aslında adamlar bu işi tam ticaret haline çevirmişler ve bu işin turizmini yapıyorlar. Bir sürü Muay Thai kampı var ve otel rezervasyonu yaptırır gibi arayıp rezervasyon yaptırıyorsunuz. Gözde’nin gittiği kampın adı Rawai Muay Thai Camp. Burada dövüş dışında yoga, diyet ve detox programları da mevcut. Onlar beni bozar, asıl olay Muay Thai diyorsanız birazcık programdan bahsedeyim.

Yarım günlük, tam günlük, haftalık veya aylık ders alabiliyorsunuz. Bir aylık programın fiyatı yaklaşık 615TL, bir haftalık ise 185TL. Günlük program da iki bölümden oluşuyor. İlki sabah 7:30-9:30 arası ikincisi ise öğleden sonraları ya 15:00-17:00 arası veyahutta 17:00-19:00 arası.

Eğer aklınıza eser de katılmak isterseniz Gözde’den daha fazla bilgi alabiliriz bu konuda.

3. İpek Yolu Bisiklet Turu

Yukarıdaki video aslında yeterince açıklayıcı. Bu tur İstanbul’dan başlayıp Şanghay’da bitiyor ve yaklaşık 4 ay sürüyor. Birçok değişik rota var ama tur sırasında Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan, Kırgızistan, Iran, Çin gibi bir çok ülkeden geçiyorsunuz. İster kendi arkadaş grubunuzla yapın ister bisiklet turları düzenleyen bir tur şirketiyle gidin çok ilginç bir gezi olacağı kesin.

Şunlar da bir takım tur haritaları:

4. Fitscape Spor Tatili Programları

Fitscape adındaki bu websitesi Italya’daki Dolomiti Dağları, Güney İspanya ve Atlas Dağları olmak üzere 3 ayrı lokasyonda 4 ayrı sportif tatil programı sunuyor. Her programda personal training, hiking, kuvvet ve kardiyo çalışmaları, koşular, dağ bisikleti, box gibi birçok egzersiz yaptırılıyor. Dolomiti Dağları’nda bir yazlık bir de kışlık kayak programı bulunuyor. Programların çoğu birer haftalık ve fiyatlar yaklaşık 1.400 Euro’dan başlıyor.

5. Filipinler’de Kitesurf

Gökova’yı hiçbir şeye değişmeyiz, orası bir gerçek ama Filipinler’deki Boracay adası da kulağa pek hoş gelmiyor değil açıkcası. Buradaki uzun sahiller, dümdüz deniz ve aralıksız esen rüzgar bu iş için Boracay’ı çok elverişli yapıyor. Bütün sahil boyunca onlarca kitesurf okulları bulunuyor.  Ders fiyatları 3 günlük yaklaşık 850TL. İster en fazla 4 kişilik gruplarla ister de tek başınıza ders alabiliyorsunuz. Yukarıdaki video da oradaki okullardan birine ait.

6. Hardangervidda’da Snowkite

Madem konu kite’a geldi bari bir de karda yapılanından bahsedelim. Bu iş için dünyanın en iddialı yerlerinden biri Norveç’teki Hardangervidda bölgesi. Burası aynı zamanda Snowkite Dünya Kupası için kullanılan bir arena. Rüzgar açısından en ideal aylar Şubat’la Nisan arasında ama bütün kış sezonu boyunca kar kalitesi çok iyi. Buraya en yakın havaalanı Oslo, oradan da tren veya otobüsle ulaşım mümkün. Yukarıdaki video tabi biraz daha profesyonellere göre birşey ama aslında Hardangervidda’da her seviyeden snowkite’çıya uygun pist de var. Buradaki ders fiyatları ise 12 saatlik 250 Euro gibi birşey. Fakat haftalık “snowkite clinic” dedikleri programlara gitmek isterseniz bir haftası 950 Euro’ya geliyor. Buna konaklama ücreti de dahil. Tabi bu ‘kliniğe’ katılmak için snowkite temellerini daha önceden öğrenmiş olmanız lazım. Şu websitesinden detaylara bakabilirsiniz: http://www.fluidfeeling.com/snowkite/clinics.php

7. Bahamalar’da Dalış

Bahamalar’ın Abaco Adası’ndaki “Sihirli Mavi Delik” birçok dalgıça göre dünyanın en eşi benzeri olmayan yerinlerden biri. Daha denize ilk girdiğiniz seviyede bile içinde yüzlerce değişik şeyle karşılaşmak mümkün, bir de 10 metre aşağısına indiğinizi düşünün. Burada su altında korunmuş bölgeler var, dolayısıyla neredeyse hiç el değmemiş. Su sıcaklığı da bütün sene boyunca 25 derece civarında. Yazıya daha fazla video eklersem sayfanın açılması zorlaşacak diye koymuyorum buraya ama size olayın videosunu şu linkten seyretmenizi tavsiye ederim. Eğer gün gelir de yolunuz Abaco’ya düşerse de anladığım kadarıyla birçok dalış okulu bulmanız mümkün. Bunlardan bir tanesi şu mesela: http://www.scuba-diving-abaco-bahamas.com/

8. Tayland’da Rock Climbing

Döndük geldik yine Tayland’a. Tayland bir tek Muay Thai’la değil, birbirinden güzel kaya tırmanışı bölgeleriyle de bilinen bir yer. Bunların arasında en meşhur olanlarından biri ise Railay. Buraya yalnızca denizden ulaşım sağlanabiliyor, bunun sebebi de ana karayla bu bölgeyi ayıran pek dik dağlar. Bu dağlar da burayı kaya tırmanışı için çok elverişli yapıyor. Dağlar arasında her seviyenden tırmanışçıya uygun yüzlerce yol bulunmakta. Her köşede bir tırmanış kursu bulunan Railay’da ister yarım gün, ister tam gün, isterseniz de 3 günlük dersler alabiliyorsunuz. 3 günlük ders alırsanız en temel bilgilerden ferdi kurtarma derslerine kadar birçok şey öğrenebiliyorsunuz. Bunun bedeli de 3 günlük toplam 370TL gibi birşey.

9. Gstaad Palace’ta Tenis Dersleri

Ünlü tenisçi Roy Emerson her yaz İsviçre’nin Gstaad kentindeki Gstaad Palace’ta tenis dersleri veriyor. Programın adı Roy Emerson Tenis Haftaları. Otele gidip 6 gecelik bir paketin içinde Emerson’dan tenis dersleri alıyorsunuz. Burada ilk 4 gün günde 5 saat, son iki gün ise yarımşar saat tenis dersleri veriliyor. Fiyatı biraz tuzlu ama ödediğiniz 7200TL’nin içine tenis dersleri, konaklama, yeme içme, karşılama kokteyl partisi, yarım saatlik bir masaj da dahil.

10. Vermont’ta Kürek Dersleri

Eskiden Galatasaray adası kürekçi adasıymış, babam bile zamanında orada kürek çekmiş. Ne yazık ki artık öyle bir yer yok… Neyse konu o değil, onu başka zaman yazarım. Konu şu: Vermont’a gidip Craftsbury Sculling Center‘da kürek dersleri alabilirsiniz. Burada haftalık ve haftasonluk programlar var ve her akşam kürek derslerini yogayla kapatıp her yaştan, her seviyeden insana keyifli bir program sunuyorlar. Burada kürek çekme ve kayık hakkında teknik bilgilerin yanı sıra gölde, su üzerinde uygulamalı dersler de veriliyor. Bir de bonus olarak her cuma Crossfit dersleri var, daha ne. Haftalık program 1432 dolar, haftasonu programları ise 603 dolar.

 (Featured Image şuradan…)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com
%d bloggers like this: