Kışsal Sorunlar

naked snow running

Şu son birkaç gündür havalar normale döndü fakat geçen hafta bize kışın ne berbat bir mevsim olabileceğini hatırlattı. Ben şahsen yazın 40 derece havada herkes mızmızlanıp klima altında mayışıklık ederken, pervane bile açmadan mutlu mesut yaşayıp dört mevsimin de öyle geçtiği bir yerlere taşınma hayalleri kuruyorum. Bu karışık cümlemden anlayabildiniz mi bilmem ama kısaca kıştan bayağ nefret ediyorum.

Neyse tabi kış gelince bir takım sorunları da beraberinde getiriyor. Mesela biz koşucuların en büyük dertleri “bu havada koşulur mu?”, “bu havada ne giyeceğiz?” ve “bu havada koşarken nelere özen göstermeli?” oluyor bu dönemlerde.

Benim de ilk soruya cevabım: “tabiki de!”. İkinci ve üçüncü soruların cevaplarını da aşağıda bulabilirsiniz. Eğer geyiği geçmek istiyorsanız her zamanki gibi en aşağıya inebilirsiniz.

Hakkaten de soğuk havada ne giymemeli?

Explosive Ordnance Disposal Marine breaks bomb suit run world recordBiliyorum biz Türkler bir nevi Akdeniz insanı olduğumuzdan böyle soğuk havalara pek de alışık değiliz. Ama emin olun tahmin ettiğiniz kadar kalın giyinmenize ve yolun daha 100üncü metresinde kurdeşen dökmenize lüzum yok.

Mesela geçen hafta, hava akşam takriben 8-10 derece arasındayken ben şortla koşmaya çıktım. Üzerimde uzun kollu, teri deriye yapıştıştırmayan (örneğin Dri-Fit) bir bluz, onun üzerinde ise koton bir t-shirt vardı. Ayağıma ise diz boyu bir çift çorap giymiştim. Koşuya çıkmadan buluştuğumuz arkadaşlarım öyle tuhaf baktılar ki, kendimi garip hissedip üzerime ince bir rüzgarlık/yağmurluk aldım. Tam da tahmin ettiğim gibi koşunun daha en başında sıcak bastı ve yağmur yağmasına rağmen üzerimdekini çıkarıp belime bağladım. Sonuç: üzerimde ufak da olsa fazladan bir ağırlık.

O gördüğünüz, içi polar, dışı havalı, bilmem neresinden bilmem ne sarkan, orasına kulaklık takılan kışlık kıyafetlerin Istanbul havası için üretilmediğinden emin olabilirsiniz. Eğer North Dakota’da, Colorado’da veya Rusya’da bir yerlerde koşmayı planlamıyorsanız lütfen abartmayınız. Koşu bitiminde annenizin önceden tembih ettiği gibi terli t-shirtünüzü hemencecik değiştirip üzerinize sıcak birşeyler giydiğiniz sürece narin bünyenize birşeycik olmaz.

Ya koşu performansı?

Birçok araştırmaya göre soğuk hava hız bakımına insanın performansını arttırıyor. Fakat tabi birçok denklem var işin içinde. Eğer buzlu bir zeminde koşmaya çalışırsanız ve çivili ayakkabılarınız yoksa doğal olarak yavaşlıyorsunuz. Veya bir başka etken, koşarken rüzgarı karşıdan alıyorsanız bu da performansınızı düşürebilir. Ama neticede yalnız başına soğuk hava aslında performansı olumlu yönde etkileyen bir faktör.

Sonuç olarak kışın en ama en soğuk günlerinde size tavsiyem:

1. Kulaklarınızı sıcak tutun.

asics headband ear warmer kulaklık ısıtıcı saç bandı

2. Ellerinize koşu eldiveni takın.

north face running gloves koşu eldiveni

3. Rüzgar geçirmez bir ceket giyerek göğüsünüze alacağınız rüzgardan korunmaya çalışın. Ayrıca içine tek bir tane kalın kat giymek yerine daha ince birkaç kat giyin.

water proof jacket new balance

4. Ayaklarınıza kalın çorap giyin.

thorlo socks koşu çorabı

5. Şortla çıkmayın. Bunun nedeni üşütmek değil, bacak kaslarınız yeterince ısınmayacağı için sakatlıklara neden olabilir.

the north face winter leggings koşu taytı

6. Sisli havalara karşı, ya bir fenerle koşun yada üzerinde ışığı yansıtan şeritler olan kıyafetler giyin.

kafa feneri headlamp flashlight

7. Ellerinize krem, dudaklarınıza chapstick sürmezseniz heryeriniz çatlar. Zaten çatlar ama koşarken daha da çatlar, demedi demeyin.

chapstick dudak nemlendiricisi

8. Koşudan önce iyi ısının ve sonrasında iyicene esneyin. Grip geçer ama sakatlığın geçmesi o kadar kolay olmayabilir.

9. Demin de dediğim gibi koşu biter bitmez üzerinizdekileri değiştirin.

10. Nasıl olsa hava soğuk, terlemiyorum diye su içmeyi ihmal etmeyin. Normal zamanda koşarken ne kadar su içiyorsanız aynı şekilde içmeye özen gösterin.

11. Bütün bunlardan da önemlisi, sizi motive edecek arkadaşlarla koşarsanız hem daha dışarı çıkmak daha kolay gelir hem de performansınız artar. Mesela Istanbul Koşu Kuvvetleri ile koşarsanız asla pişman olmazsınız.

ikk logo istanbul koşu kuvvetleri

(Featured Image şuradan…)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com
%d bloggers like this: