Kaptan Knox

jpegGeçen sene New York’a gittiğimde oradayken yapabileceğiniz sportif aktivitelerle ilgili bir yazı yazmıştım. Bunun bir kısmında Black Roses koşu grubundan bahsetmiştim. Onlar da Istanbul Koşu Kuvvetleri gibi her hafta buluşup koşu antrenmanları yapan, kendi hallerinde bir grup. Aslında yalan söyledim, pek de kendi hallerinde değiller. Hiçbiri profesyonel sporcu olmamasına rağmen koşuyu iyice bir hayat tarzına çevirmişler ve bu işi epey ciddiye alıp, çok kaliteli antrenmanlar yapıyorlar. Tabi bu, koşu derecelerinde de kendini gösteriyor.

Örneğin grubun iki kurucusundan biri olan Knox. Knox’un geçtiğimiz Pazar yapılan New York Maratonu’ndaki derecesi 02:44:50. Üstelik bu kendisinin en iyi derecesi değil.

Black Roses’ın antrenmanları gerçekten çok verimli geçiyor. Hatta bundan birkaç ay önce New York’a yaklaşık 2 buçuk saat uzaklıkta olan Montauk kasabasında Nike’la birlikte bir proje düzenlediler. Buraya iki günlüğüne değişik koşu gruplarından insanları davet edip özel bir antrenman programı uyguladır. Üstelik eğitmenler Olimpiyat şampiyonlarıydı.

Knox’a geçenlerde bizimle bu antrenman tekniklerini paylaşmasını rica ettim. O da beni kırmadı ve bir online röportajla sorularımı cevapladı.

Video biraz kopuk kopuk, aralarda kayıt donuyor. Bilgisayarınızın ayarlarıyla oynamayın.

Advertisements

4 comments

  1. Erkan Bayır says:

    Ueha güzel roportaj olmuş. Benim gittiğim kalp doktoruda adamın söylediği gibi sabit hızla yapılan koşuların insan vücuduna uygun olmadığını söylemişti. Hatta yıllarca düz koşu yapan bir hastasına kalp damarları tıkandığı için stent takmak zorunda kalmış. Maraton koşanların kısa mesafe koşucularına göre daha sağlıksız olma sebebide bu yüzdenmiş. Söylediğine göre antremanlarda avlanan hayvanları taklit etmek gerekiyormuş. Kaplan mesela, avını kovalıyor duruyor, dinleniyor sonra bir daha kovalıyor vs gibi. Hızlan, yavaşla, hızlan, yavaşla antremanın gelişmek ve sağlık açısından en iyi yöntem demişti. Knox reyiz’de ona benzer bir method anlatmış.

  2. dilayra says:

    Çok güzel bir röp olmuş rüya, benim için faydalı oldu. Fartlek koşu antremanı az yapıyordum, biraz daha ağırlık vermem gerekiyormuş! İstanbul Maratonunda başarılı, eğlenceli bir koşu dilerim:) Çok istiyordum koşmayı, ilk Avrasya’m olacaktı. Lakin sağ ayağım alçıda 3. Haftasında:( umuyorum alçı çıktıktan sonea daha güçlü dönerim koşuya.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com
%d bloggers like this: