Uykusuz Her Gece

Bu aralar uykuyla ilgili sıkıntılarım büyük. Aslında bunun birçok nedeni var. İşimden ayrıldığım için düzenim biraz bozuldu, dolayısıyla bütün günümü yatay ve mayışık bir şekilde geçiriyorum, böyle olunca gece düzgün uyuyamıyorum. Üstüne üstlük bir de sürmenaj olduğum için bir hafta spor yapmadım, sporsuz hayat da uyku düzenime yaramıyor, vs…

Ama bütün bunların dışında bir de kış geldi. Sanırım uyku bir tek benim problemim değil bu ara. Kiminle konuşsam gündüz mayışık, gece de uykusuz. Normal biri için uykusuzluk çok sinir bozucu olabilir fakat spor yapan biri için bu daha da sıkıntılı bir durum. Kendinize göre en iyi antrenman programını da uygulasanız, dünyanın en sağlıklı biçiminde de beslenseniz sağlıklı bir uyku düzeniniz yoksa yaptıklarınızın çoğu vücudunuzu yormaktan başka bir işe yaramaz.

Ben de farkettim ki daha önce bu uyku konusunu yalnızca bir kere ele aldım blogumda. Hatta arkadaşım Arshad bizimle bilgilerini paylaşmıştı geçen sene. Ama bu yetmez. O yüzden ben de bu konuyu biraz okuyup siz okuyucularıma öğrendiklerimi anlatmaya karar verdim.

Önce hormonlardan başlayalım:

Büyüme Hormonu

Adı üstünde “büyüme” hormonu, en çok uyku sırasında salgılanır. Büyüme hormonu, büyümeye, gelişmeye ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

Growth Hormone & IGF Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre kadınlar bu hormonu gün boyu ufak miktarlarda salgılarlar. Fakat erkeklerde bunun salgılanması ancak derin uykuya geçildiğinde, tek bir seferde gerçekleşir.

Yani az uyku -> az büyüme

Kortizol

Vücudunuzdaki kortizol, yani stres hormonu, düzgün uyumadığınız zaman artar. Bu hormon vücudunuzdaki kan basıncını, şeker düzeyini ve bağışıklık sistemini dengelediği için arttığı anda vücudunuz zayıf düşer, metabolizmanız yavaşlar, kilo almaya meyilli olursunuz, stres seviyeniz artar ve daha birçok sorun ortaya çıkar.

Yani az uyku -> bol stres hormonu

Leptin

Leptin, vücudun ne kadar enerjiye ihtiyacı olup olmadığını belirler. Yani en basit şekilde, açlığı ve metabolizmayı kontrol eder. Yağ hücreleri tarafından üretilen leptin, daha fazla enerjiye ihtiyacınız olmadığında beyine sinyal göndererek kendisine artık tok olduğunuzu söyler. Eğer derin ve kaliteli bir uyku almazsanız bu hormonu yeterince salgılamazsınız.

Yani az uyku -> az leptin

Ghrelin

Valla benim anladığım kadarıyla Leptin ile Ghrelin Yin ile Yang gibi birşey. Mide – bağırsak yolunda salgılanan Ghrelin, Leptin’in tam tersine insanın aç olduğu sinyalini gönderir beyine. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre de az uyuyan kişilerde hem bu hormondan bolca bulunuyor hem de yağ oranları yüksek oluyor.

Yani az uyku -> bol ghrelin

Kasların Onarılması

Her antrenman yaptığınızda kaslarınızda ufak yırtıklar oluşur. Bu yırtıklar oluştuğunda kaslar der ki “bir daha bu oğlan/kızcağız bu kadar ağırlık kaldırdığında daha kuvvetli olmalıyım ki bir dahaki sefere yırtılmayayım”. Fakat bunu dinlenmeden yapması pek mümkün değil. Parmağınızı bile kestiğinizde yarayla habire oynarsanız iyileşmesi daha uzun sürer. Yani kasları da habire kullanırsanız yırtılıp dururlar. Ama arada kendi hallerine bırakıp dinlendirirseniz onlara tamir olmaları için vakit tanımış olursunuz. Bunu da en iyi yapabileceğiniz zaman uyku sırasındadır.

Yani kısacası siz siz olun, özellikle spor yaptığınız günlerin gecesinde 8 saat uyumayı ihmal etmeyin. Özellikle dediğime de bakmayın, siz her gece uyuyun bir 8 saat.

Bütün bu bilgileri şuralardan aldım:

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com
%d bloggers like this: