Kamondo Komando

Geçenlerde Knox’la konuşurken Fartlek antrenmanın önemini anlatmıştı bana hatırlarsanız. Bu tarz interval çalışmaları insanın hızını arttırmak için gerçekten de birebir. Tabi hayatta koşu temponuzu arttırmak gibi bir gayeniz yoksa o ayrı. Ama yine de sahilde dümdüz koşmaktan sıkıldıysanız da antrenmanlarınızın arasına mesela haftada bir interval çalışması katarak hayatınızı renklendirebilirsiniz.

İnterval çalışmasını yapmanın bir sürü tekniği var. Mesela tartan bir piste gidip 400m son sürat koşup sonra 1 dakika dinlenip sonra 800m koşup sonra yine dinlenip sonra öyle öyle mesafeleri arttırarak veya azaltarak, sürelerle oynayarak yapabilirsiniz.

Bir başka yöntemi de Knox’un videoda anlattığı gibi yokuş antrenmanı yapmak. Biz Koşu Kuvvetleri’nde ayda bir yapmaya çalışıyoruz. Eğer isterseniz bunu merdivenlerde de deniyebilirsiniz. Yapmanız gereken bir set merdiven bulup tepeye kadar koşarak çıkmak, sonra yavaş bir tempoyla veya yürüyerek geri aşağı inmek. Tabi eğer dizlerinizde sıkıntı varsa bunu yapmadan bir doktora danışmanızı tavsiye ederim.

Ben aklıma gelen birkaç merdiveni aşağıdali haritada işaretledim. Sizin de aklınıza gelen varsa (özellikle de bilmediğim için Anadolu yakasında) benimle paylaşabilirsiniz.

https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=zHFnhHTySUp8.keeQ0Zd4uHwg

(Featured Image şuradan…)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com
%d bloggers like this: